הלל לזרוב
קורסים

ציור על קנבס

במסגרתו של הלל לזרוב זוכים התלמידים בהכרת חומר בולט בעולם הציור - הקנבס. מעבר לשימושים נוספים שיש בחומר ציור על קנבס  זה מהווה הוא גם שחקן מרכזי בעולם הציור. ציור על קנבס הוא אחד מהמשטחים הנוספים בעבור ציירים לצייר עליהם. ציורים על קנבס קיימים כיום בגלריות וחנויות רבות והזדמנות להתנסות בציור מסוג זה יזכו תלמידים רבים לחוות במסגרתו של הלל לזרוב.

הקנבס הוא בעצם בד ארוג ששימושו הראשוני הוא בעבור בעולם השייט בעבור מפרשים, אוהלים ואף כציפוי לסירות קאנו. כמו כן, הפך הקנבס אף לבד פופולרי ומוכר בעולם הציור והאומנות. הקנבס המודרני עשוי כותנה ולו אריגה פשוטה לעומת בדים אחרים. דירוג ואיכות בד הקנבס נחשבת ביחס הפוך למשקלו - ככל שמשקל הבד גבוה יותר, כך נחשב הוא לפחות איכותי ונמוך בדירוג.

כניסתו של בד הקנבס לעולם הציור החלה במאה ה-14. אז הפך בד הקנבס למשטח ציור נפוץ בציורים של צבעי שמן. טרם השימוש בבד קנבס לציורים היה נהוג השימוש בלוחות עץ שעליהם היה נהוג השימוש בצבעי טמפרה. במאה ה-17 מצא עצמו בד הקנבס כמשטח ציור מוביל במדינות כמו איטליה ובמדינות נוספות בצפון אירופה. צייר איטלקי מוביל שעשה שימוש נרחב בבד זה ליצירותיו הוא אנדראה מנטניה.

ציור על בד קנבס


ציור על בד הקנבס דורש תחילה מתיחה שלו על מסגרת עץ ועליו משיכה של שכבת ג'סו אשר מונעת מהצבעים לחלחל לתוך סיבי הבד ובכך להביא לריקבון שלו. בסיומו של ציור על קנבס יש לצפות את הציור בלכה שקופה על מנת לשמרה ולהימנע מסדקים ושברים על הבד וכמובן לאפשר לה להיות עמידה בפני מים. במשך השנים הקנבס קיבל ביטוי במספר סוגים. בין אם כותנה, קנבס סינטטי, קנבס סאטן ועוד. לאלו היו משקלים שונים בשל משקל החוטים שנארגו וצפיפות אריגתם.

השימוש הנרחב בבד בקנבס הביא לשימושו אף בעולם הצילום וההדפסה. כיום קיימים מכוני צילום, הדפסה והעתקה רבים המעניקים שירותים שבסיסים הוא על בד הקנבס. תחום ההדפסה על בד זה תפס תאוצה בשנות ה-90 במקביל להתפתחות הטכנולוגית המואצת שחלה בתחום מכונות ההדפסה.

ההדפסות על בד קנבס שימשו תחילה אמנים רבים אשר רצו בשכפול רחב של יצירותיהם על בדי קנבס רבים בעבור הוצאתם לשוק הרחב. בהמשך, הפך הקנבס, שאותו כמובן ניתן לקפל ולגלגל, לכלי נוח לעבודה בתחום האדריכלות והבנייה ושימש פלטפורמה לשרטוטים רחבים בתחום.

ההדפסה על גבי בד הקנבס נעשית כיום הן בשימוש בדיו פיגמנטי מיוחד שאינו דוהה תחת תנאי מזג אוויר מסוימים. דיו זה פותח בחברות רבות ומובילות ומשמש רבים בתחום הפרסום, האומנות ועוד. שיטת הדפסה נוספת על גבי בד קנבס היא הסולבנט. שיטה זו משתמשת בצבעים על בסיס שמן ולהם יכולת עמידות בפני תנאי חום ולחות גבוהים.

קרא עוד : ללמוד לצייר
קרא עוד : ציורים לחדרי ילדים

כל הזכויות שמורות להלל לזרוב © ציורי קיר
STGBEAUTIFUL WEB
TECHNOLOGY
STG